
Niektóre owady doskonale czują się w środowisku domowym, a kontakt z ludźmi im niebywale służy. Jednym z nich jest pluskwa domowa, która jest groźna dla człowieka. Ten owad, żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych, co oznacza że człowiek jest również na jego liście pożywienia. Owad ten szczególnie aktywny jest nocą, najczęściej zagnieżdża się w łóżkach, oraz jego okolicach, pod różnymi tapetami, czy też boazerią. Jego oczy doskonale radzą sobie w ciemności, a nierówne powierzchnie, dzięki stopom wyposażonym w dwa małe haczyki, nie są żadną przeszkodą. Czułki, które posiadają, pozwalają im odnaleźć żywiciela, którego to zapach krwi, ale także temperatura, je wabi. Nie mając obok siebie dostępu do pokarmu, potrafi wprowadzić się w stan hibernacji. Tak może przeżyć nawet do 12 miesięcy.
To niewielki owad, o długości około 4 – 6 mm, a szerokości około 3 mm, mający czerwonobrunatne, silnie spłaszczone, owalne ciało, który szuka wśród ludzi żywiciela, gdyż sam jest pasożytem. Niestety to my sami przynosimy je do domów, a one w łatwy sposób później się rozmnażają. Najczęściej spotykamy je w miejscach publicznych, tj. kinach, szpitalach, środkach lokomocji publicznej, hotelach. Mogą też znajdować się w używanych meblach, bądź ubraniach. Człowiek w łatwy sposób je ze sobą transportuje, ale również idealnym środkiem transportu dla nich są zwierzęta. W domach potrafią się ukryć w różnych zakamarkach, szczelinach w ścianach, spojeniach łóżek, pod obrazami, ale również w zasłonach czy żaluzjach. Niestety nie raz, ich obecność nie jest łatwa do wykrycia, a pozbycie się ich, jest równie ciężkie. To przez ich nocny tryb życia. Pomóc w wykryciu pluskwy domowej może zapach jaki owad, w sytuacjach gdy jest rozdrażniony wydziela za sprawą gruczołu, który znajduje się w dolnej partii jego ciała, gdzie produkuje oleisty płyn. Zapach ten podobny jest do zapachu gnijących malin, i to on może pomóc nam upewnić się, że nasze mieszkanie ma innych nieproszonych współlokatorów.
Zwalczanie pluskiew w Wakacje
Dzięki aparatu gębowemu, pluskwa domowa jest w stanie przebić się przez skórę człowieka i dostać się do pokarmu płynnego, czyli krwi. Miejsce, w które wgryzła się pluskwa najczęściej swędzi, ale i boli. Wszystko jest zależne od organizmu człowieka, czy pojawią się inne objawy, które mogą wskazywać nawet na reakcję uczuleniową. Niestety oprócz bolącego miejsca, czy reakcji uczuleniowej, pluskwy mogą przenosić bakterie gronkowca złocistego. Jest to groźne dla organizmu człowieka, może spowodować nawet zapalnie szpiku kostnego, czy też zespół wstrząsu toksycznego. Jak widać, taki mały owad, potrafi mocno zaszkodzić, przez co należy pozbyć się go jak najszybciej.