Co wyróżnia zestawy słoneczne Off-grid?

W coraz większej liczbie gospodarstw domowych można zauważyć zamontowane na dachach panele fotowoltaiczne. Ich zadanie jest proste – przekształcają energię słoneczną na elektryczną. Wytworzony w ten sposób prąd może być wykorzystany do zasilania znajdujących się w domu urządzeń elektrycznych lub oddany do sieci energetycznej. Drugie rozwiązanie związane jest z zyskiem, ale może też generować koszty związane z eksploatacją sieci.

Czym są zestawy słoneczne Off-grid?

Rozwiązaniem, które pozwala wyłącznie na korzystanie z prądu na własne potrzeby jest zestaw Off-grid. Jego sercem jest specjalny inwerter, który pozwala na wykorzystywanie energii elektrycznej na własne potrzeby. Często takie zestawy posiadają także magazyny energii, które są wykorzystywane do przechowywania prądu. Taką energię można później wykorzystywać na przykład nocą lub w trakcie pochmurnego dnia. Pozwala to zmniejszyć koszty związane z używaniem urządzeń elektrycznych. Szczególnie dobrze takie zestawy sprawdzają się w połączeniu z pompami ciepła.

Ekologiczna i tania produkcja energii elektrycznej

Do głównych zalet fotowoltaiki z pewnością można zaliczyć ekologię i opłacalność. Prąd produkowany przy pomocy paneli nazywany jest zieloną energią, ponieważ nie wykorzystuje się do jego produkcji paliw kopalnych. Pracujący w technologii off grid zestaw pozwala na dostarczenie energii elektrycznej do takich miejsc jak domki letniskowe lub kampery. To wygodne i niedrogie rozwiązanie, które wyklucza konieczność opłacania stałych rachunków za prąd w miejscu, z którego nie korzysta się przez cały rok. Prowadzi to do optymalizacji kosztów, a niedrogi zestaw jest w stanie spłacić się całkiem szybko.

Opłacalność zestawów Off-grid w budynkach mieszkalnych

Niedrogi zestaw tego typu, który służy do zasilania urządzeń o niewielkim napięciu, można kupić już za niewiele ponad tysiąc złotych. Zwróci się on najwyżej w ciągu kilku sezonów – zależy to głównie od tego, jak intensywnie wykorzystywana jest instalacja elektryczna w danym miejscu. Można także zainwestować w bardziej rozbudowany zestaw, dzięki któremu możliwe będzie zasilenie bardziej wymagających urządzeń elektrycznych. Pozwala to na normalne i wygodne funkcjonowanie w domku letniskowym bez generowania żadnych dodatkowych kosztów. Zestawy Off-grid są opłacalne i można je wykorzystywać w miejscach, które nie są przesadnie zacienione. Odpowiednia ekspozycja na promienie słoneczne jest niezbędna, żeby taki zestaw działał w sposób wydajny i prawidłowy przez cały czas.

You May Also Like

Dodaj komentarz